Teie ostukorv on tühi!
Räägime treeningutest
Treening eeldab füüsilise tegevusega tegelemist ja pulsisageduse suurendamist üle puhketaseme. See on oluline osa füüsilise ja vaimse tervise säilitamisel.
Füüsilise aktiivsuse valimisel on oluline leida sulle kõige meeldivam treening. Sõltumata sellest, kas sulle meeldib tegeleda kergete treeningutega, milleks võib olla näiteks jalutuskäik või hoopis intensiivsete treeningutega, näiteks rattasõit või jõutreening, pakub regulaarne treenimine kehale ja vaimule tohutul hulgal eeliseid. Igasuguse intensiivsusega treeningutest osavõtt on paljude haiguste ja terviseprobleemide ennetamiseks vajalik.
Treeningute tüübid ja eelised
Treeningud jagatakse kolme gruppi
Aeroobne treening
parandab lihaste tugevust kopsudes, südames ja ka ülejäänud kehas
alandab vererõhku
parandab vereringet ja verevarustust lihastes
suurendab vere punaliblede arvu, et muuta hapniku transport tõhusamaks
vähendab diabeedi, insuldi ja südameveresoonkonna haigusi
parandab eeldatavat eluiga (muutes selle pikemaks)
stimuleerib luude kasvu ja vähendab osteporoosi riski
muudab une paremaks
suurendab vastupidavust, suurendades keha võimet salvestada lihastesse energiamolekule, näiteks rasvu ja süsivesikuid
Anaeroobne treening
Anaeroobne treening ei kasuta hapnikku energia saamiseks. Seda tüüpi treeninguid kasutatakse, et suurendada jõudu ja lihasmassi. Sellise treeningu harjutused on intensiivsed ja ei tohiks kesta kauem kui 2 minutit.
Anaeroobsed harjutused hõlmavad:
Ehkki kõik treeningud on kasulikud südamele ja kopsudele on anaeroobne treening südame-veresoonkonna tervisele vähem kasulik kui aeroobne treening ja põletab vähem kaloreid. Kuid vastupidiselt aeroobsele treeningule on anaeroobne treening efektiivsem viis ehitada lihaseid ja parandada jõudu. Lihas on kehas rasvade põletamiseks kõige tõhusam kude. Lihasmassi suurenemine paneb keha rohkem rasva põletama (isegi puhke seisundis), mis selgitab miks peaksime treenima ka lihaseid, mitte tegelema ainult aeroobse treeninguga, kui tahame olla head vormis.
Oskustreeningud/Agility training
Oskustreeningute eesmärk on parandada inimese võimet säilitada kontrolli, kiirendades, aeglustades ja muutes suunda. Näiteks mängides tennist aitab oskustreening (agility training) säilitada kontrolli iga väljaku asetuse üle tänu heale taastumisele peale igat lööki.
Inimesed, kes tegelevad spordialaga, kus on pidevalt vaja kasutada koordinatsiooni, positsioneerimist, kiirust ja tasakaalu peavad regulaarselt tegelema oskustreeningutega ehk agiilsete treeningutega.
Agiilust nõudvad spordialad ja treeningud:
Mitte treenimise riskid
Lisaks viib mitte treenimine ja ebatervislik toitumine/eluviis ülekaaluni, mis mõjutab igapäeva elu ja võib viia ka tõsisemate tagajärgedeni, näiteks enneaegse surma riskini.
Leia aega füüsiliselt aktiivne olemiseks
Jäta Kommentaar