Alkohol ja treeningud?

Posted by Anette S 0

Alkohol ja treeningud

 

 

 

Miks me joome?

 

Paljude inimeste jaoks on üks või kaks jooki viis, kuidas tähistada mõnda sündmust või on see naudinguks eine kõrvale. Tarbimine pakub üsna meeldivaid tundeid, näiteks tunneme, et see vabastab meid pingetest ja stressist. Kas isegi vahel harva napsutamisel võib olla negatiivne mõju meie treeningutele?

 

 

Kuidas mõjutab alkohol sportlikke saavutusi?

 

On tõestatud, et alkoholil on kahjustav toime meie sportlikele saavutustele, aga miks see nii on?

 

Esiteks, põhjustab see meie kehas dehüdratsiooni. Alkohol on oma olemuselt diureetikum, ehk sellel on kehast vett väljutav toime ja see paneb meie neerud tootma rohkem uriini. Treenides tõuseb meie keha temperatuur ja hakkame higistama, mis tähendab, et treenimine peale alkoholi tarbimist tekitab meie kehale negatiivset veebilanssi ja tekib veetustumine. 

 

Teiseks, alkohol häirib meie keha tavapärast energia tootmise viisi. Kui keha lagundab alkoholi ei saa meie maks toota piisavas koguses glükoosi, mis põhjustab veresuhkru taseme langust. Treeningute ajal vajab keha kõrget veresuhkru taset, et saaksime piisavas koguses energiat. Kui maks ei saa toota normaalses koguses glükoosi on meie sportlikud sooritused häiritud. Üleüldine sooritusvõime on kehvem, sest energiast on puudus ja muutume aeglaseks. Lisaks mõjutab see meie kordinatsiooni, osavust, keskendumist ja reaktsiooni. 

 

Mõlemad kahjustavad effektid on kohesed, mistõttu ei ole mõistlik treenida või võistelda kohe peale alkoholi tarbimist.

 

 

Alkoholi pikaajalised mõjud treeningutel?

 

Alkohol sisaldab suures koguses suhkrut ehk see sisaldab endas ka suurel hulgal kaloreid. Alkohol sisaldab tervelt seitse kilokalorit grammi kohta, seega võib paari jooki võrrelda juba ühe korraliku einega. Kui sinu eesmärgiks on kaalulangetus või vormi hoidmine ei ole mõistlik tarbida “tühje” kaloreid vedelikuna. Tavaliselt tarbitakse napsutamisega suurel hulgal kaloreid, mis ületab normaalse energiavajaduse ja see põhjustab kaalutõusu.

 

Järgmiseks mõjuks on aeglasem kaloripõletust treeningu ajal, mida põhjustab samuti alkohol. Kuna inimese organism ei ole loodud alkoholi hoiustama üritab keha seda esimesel võimalusel väljutada, seega jääb alkoholi väljutamise protsess ette kaloripõletusele. Tulemuseks on see, et treenimine peale alkoholi tarbimist ei ole sama efektiivne kui tavaliselt treenides.

 

Kui eesmärgiks on lihasmassi kasvatamine, siis ka sellele on alkoholil negatiivsed mõjud. Näiteks mõjutab napsitamine meie unerežiimi ja kasvuhormoone. Kasvuhormoon eritub peamiselt esimestel unetundidel ning kuna alkohol häirib meie unerütmi, vähendab see vabaneva kasvuhormooni hulka. Kui kasvuhormooni tase kehas on madal aeglustub ka organismis lihaskasvu protsess.

 

 

Mis on lahendus?

 

Esimeseks sammuks oleks enda mõtteviisi muutmine. Kui edaspidi kaalud, kas tarbida või mitte, siis tuleta endale meelde mis on selle eesmärk ja kas see on vajalik? Kui oled otsustanud tarbimise kasuks oleks hea jälgida tarbitavate jookide koguseid, näiteks on võimalik klaas veini või õlut mahutada enda päevasesse kaloraaži (kaloraaži jälgimiseks sobib hästi myfintesspali äpp). Kui oled teadlik kogustest mida tarbid on väiksem võimalus enda igapäevast kalorihulka ületada. Lisaks annab tarbitavate kalorite jälgimine meile selgema pildi reaalsusest ja käsi ei tõuse nii kiiresti uut jooki haarama.

 

Jäta Kommentaar