See, et vähe liikudes ja valesti süües võib paksuks minna on juba ammu teada. Aga miks ei taha kehakaal langeda, kui arvame end enamasti söövat tervislikku toitu?
Täna jagamegi teiega viite lihtsat nippi, mis aitavad igapäevases elus enda toitumisel rohkem silma peal hoida.
1. Ära joo kaloreid!
Suhkruga magustatud jookide tarbimisel on rasvumise ja ülekaaluga leitud tugevam seos kui ühelgi teisel toidul või joogil. Nende liigtarbimine suurendab kehakaalu, tekitab sõltuvust ja kahjustab hambaid. Suhkrut sisaldavad joogid on mahlajoogid, magustatud vesi, spordijoogid, enregiajoogid, tee-ja kohvijoogid, karastusjoogid ja ka magustatud piim.
Miks magustatud jooke mitte tarbida?
-Tarbides suhkrut sisaldavaid jooke joome endale sisse tühje kaloreid. Mis tähendab, et magustatud jooke tarbides ei taju me, kui palju kaloreid toode tegelikult sisaldab ja ei arvesta saadud kalorite tarbimist toidukorrana.
-Selliste jookide regulaarne tarbimine mõjutab meie tervist suuresti. Lisakilodega võivad kaasneda südame-veresoonkonna haigused ja ainevahetussündroom.
-Suhkrut sisaldavad joogid tekitavad väga lihtsasti sõltuvust, sest suhkur soodustab dopamiini vabanemist ning see tekitab rahuldustunnet ja paneb meid rohkem tarbima.
2. Töödeldud jahutoodete asemel vali alati täisteratooted
Mida enam töödeldud on terad, seda vähem on neisse alles jäänud vitamiine, mineraal- ja kiudaineid. Nisujahu süsivesikud imenduvad kiiresti ja tõstavad veresuhkrutaset oluliselt kiiremini, ning ka meie kõht läheb kiiremini tühjaks.
Miks on täisteratooted paremad?
-Täisteratooted sisaldavad ohtralt kiudaineid, mis mõjutavad veresuhkrutaset, reguleerivad
soolestiku tööd, hoiavad ära kõhukinnisust.
-Täisteratooteid eelistades võid kindel olla, et kõht püsib kauem täis. Teraviljades sisalduvad süsivesikud on 60-80% ulatuses komplekküsivesikud ja sisaldavad peamiselt tärklist, mida keha omastab aeglaselt ja lihtsalt. See tähendab, et tarbid päevas vähem kaloreid.
-Täisteras on säilinud vitamiinid ja mineraalid, sest neis on alles nii kestad kui idud, milles peamised vitamiinid ja mineraalid peituvad. Näiteks sisaldab leivaviil magneesiumit-, fosfori- ja kaaliumi, ning ka B-grupi vitamiine mida vajame energia tootmiseks ja stressiga toimetulekuks.
3. Vali puuvili, mitte kommid
Hoia kodus nähtaval kohal pigem tervislikud toidud, kui ebatervislikud.
Nälja tekkides juhtub tihti, et haarad esimese silmaulatuses oleva söödava asja. Kommikausi asemel hoia väljas pigem puuviljavaagen, see hoiab ära selle, et sööksid sisse liigseid kaloreid. Näiteks võib ühes väikeses šokolaadikommis olla 70kcal.
4. Söö väiksemast taldrikust
Suuremast taldrikust süües petab su mõistus sind ära, pannes sind uskuma, et sa ei ole piisavalt söönud. Söö väiksematest taldrikutest, et tunda täiskõhutunnet kiiremini ja vältida ülesöömist.
5. Joo vett!
Vee joomine ei ole hea mitte ainult kehale, vaid see aitab säilitada ka normaalset kehakaalu.
Vesi moodustab kehakaalust vähemalt poole. See on iga elusolendi põhiline komponent, inimesele vältimatult vajalik. Näljatunde tekkimisel võib keha anda hoopis märku, et tekkinud on vedeliku puudus. Sellepärast soovitame nälja tundmisel mitte haarata kohe toidu, vaid hoopis vee järele
Miks on vee joomine kasulik?
-aitab kaasa seedeprotsessidele
-lahustab organismile vajalikke aineid
-osaleb ainevahetuse toimimisel
-kannab rakkudess hapnikku, toitaineid, ensüüme, hormoone ja glükoosi
-on organismile mineraalsoolade allikas