Mis on CLA?

Posted by Anette S 0

 

Mida teeb CLA?

 

 

 

Kui te pole kindel, mis on CLA, ärge muretsege, te ilmselt ei ole ainus. Tegemist ei ole tavapärase toidulisandiga ning suure tõenäosusega ei tea paljud mida see endast kujutab. Siiski on sellel mõned tervisele vägagi kasulikud eelised. Kui soovid oma teadmisi toidulisandite osas täiendada siis oled õiges kohas.

                     

 

 

Mis on CLA?

 

CLA ehk konjugeeritud linoolhape (Conjugated Linolein Acid). CLA-d on 28 erinevat vormi. Nende vormide erinevus seisneb selles, et nende kaksiksidemed on paigutatud mitmel viisil. CLA on põhiliselt polüküllastumata oomega-6-rasvhapete tüüp. Teisisõnu, see on tehniliselt transrasv, kuid loomulik transrasv, mis esineb paljudes tervislikes toitudes. Seda on leitud taimsetes õlides, piimatooteedetes ja rohuga toidetud lihas, näiteks veiselihas. Katsed on näidanud, et sellel on toidulisandil on mõju keharasva kaotamisele, suurenenud lihasmassile ja immuunsüsteemile. 

 

CLA-d leidub peamiselt veiselihas ja piimas – Eriti rohuga söödetud loomade lihas 

 

Peamised CLA toiduallikad on mäletsejaliste, näiteks lehmade, kitsede ja lammaste liha ja piim. CLA üldkogus nendes toitudes varieerub suuresti sõltuvalt sellest, mida loomad sõid. Näiteks on rohusöödetud lehmade veise- ja piimatoodetes CLA sisaldus 300–500% suurem kui teraviljaga söödetud lehmade puhul. 

 

             

 

 

Millised kõrvalmõjud on liigsel CLA tarbimisel?

 

CLA võib aidata langetada kaalu

 

Üks enim uuritud CLA eeliseid on selle potentsiaal suurendada rasva kadu. Kuigi loomkatsetes võib olla tõendeid selle kohta, et CLA parandab rasva kadu, ei ole seda nii palju testitud inimeste peal. Ülevaates, milles võrreldi erinevaid CLA-toidulisandite strateegiaid, jõuti järeldusele, et 3g võib põhjustada mõõduka kehakaalu languse, kusjuures kaalukaotus aeglustub 6 kuu pärast.

 

Siinkohal tuleb pidada meeles, et toidulisandid ei asenda tervislikku toitumist ega ka regulaarset treeningut. Rasva % vähendamine ja lihasmassi kasvatamine saab alguse õigetest toidukogustest ja regulaarsest treenimisest. Kui need kaks punkti on täidetud tasub alles mõelda kaalu langetamist soosivate toidulisandite peale.

 

CLA võib aidata hoida lihasmassi dieedi/kaalu langetamise ajal

 

Teine CLA potentsiaalne eelis on selle võimekus säilitada olulist lihasmassi dieedi ajal. Piisava valgusisaldusega (1,6 g / kg +) pikaajalise energiasäästliku dieedi järgimine koos vastupanutreeninguga oleks parim viis lihasmassi säilitamiseks dieedi ajal. Kuid CLA toidulisandi manustamine võib aidata teie tulemusi parandada. Eriti kui dieedi ajal ei saada kätte piisavas koguses toitaineid, mineraale ja vitamiine.

 

Vähenenud haiguste risk

 

Looduses leidub CLA-d enamasti mäletsejaliste rasvases lihas ja piimas. Paljudes pikaajalistes vaatlusuuringutes on hinnatud haiguste riski inimestel, kes tarbivad suuremat kogust CLA-d. Nimelt on inimestel, kes saavad toidust palju CLA-d, madalam risk haigestuda erinevatesse haigustesse, sealhulgas II tüüpi diabeeti ja vähki. Loe lähemalt siit ja siit.

 

Lisaks näitavad uuringud riikides, kus lehmad söövad valdavalt rohtu, mitte teravilja - et inimestel, kelle kehas on kõige rohkem CLA-d, on väiksem südamehaiguste risk. Kuid selle väiksema riski võivad põhjustada ka muud rohusöödetud loomsete saaduste kaitsekomponendid, näiteks vitamiin K2. Muidugi on rohuga toidetud veiseliha ja piimatooted tervislikud ka mitmel muul põhjusel.

 

                      

 

 

Millised kõrvalmõjud kaasnevad CLA liigtarbimisega?

 

Tõendid näitavad, et looduslike CLA-de toidust saamine on kasulik. Toidulisandites leiduv CLA on valmistatud linoolhappe keemilisest muutmisest taimeõlidest, mistõttu on need enamasti teises vormis kui tavalises toidus looduslikul kujul leiduv CLA. Nagu me teame toob iga liigtarbimine endaga kaasa pigem kahjusid kui kasusid. Sama reegel kehtib ka CLA toidulisandite kasutamisega.

 

Liigtarbimine võib endaga kaasa tuua mitmeid pikaajalisi ja lühiajalisi terviseriske:

 

1. Võib põhjustada rasva kogunemist teie maksa, mis on samm metaboolse sündroomi ja diabeedi suunas

2. Nii loomade kui ka inimeste arvukad uuringud näitavad, et CLA võib põhjustada põletikku, põhjustada insuliiniresistentsust ja alandada “head” HDL-kolesterooli.

3. CLA toidulisandid võivad põhjustada ka mitmeid kergeid või mõõdukaid kõrvaltoimeid, sealhulgas kõhulahtisust, insuliiniresistentsust ja oksüdatiivset stressi.

 

 

Millisest naturaalsetes allikates leidub CLA-d?

 

Rohuga toidetud veis (113g) = 433mg

Rohuga söödetud lehmade juust (28g) = 180-270mg

Rohuga söödetud lehmade täispiim (227g) = 160-240mg

Talle liha (113g) = 148mg

Jogurt (170g) = 43mg

Või (1spl) = 54mg

Kodujuust (28g) = 22mg

                                

 

 

Kokkuvõtteks 

 

CLA tarbimine võib aidata kaalust alla võtta ja teie füüsilist vormi parandada, kui järgite pikaajalist tervislikku dieeti koos regulaarse treeninguga. Lihased.ee soovib kõigile head uut aastat ja tugevat tervist! Küsimuste korral võite meie poole julgelt pöörduda.

 

 

Jäta Kommentaar