Naiste treeningute müüdid

0 Treening,


Naiste treeningute müüdid

 


Läbi aegade on naiste treeningutest levinud mitmeid müüte ja valearusaame. Võib juhtuda, et naised kes soovivad alustada jõutreeningutega on enne alustamist end nii ära hirmutanud, et ei jõuagi trenni. Tõsi on aga see, et naistel on jõudu ja oskusi treeningute abil muuta enda keha veelgi naiselikumaks ja tervislikumaks. Milliseid müüte levib naiste treeningute kohta? Kas need vastavad ka tõele?

              Müüt nr 1: Jõutreening muudab naised suureks ja lihaseliseks


Tegelikkus: Jõutreening ei muuda naisi ebanormaalselt suureks ja lihaseliseks. Tihti arvatakse, et kui tegeleda ainult jõutreeningutega, siis on tulemuseks kohe ka mehelikud lihased. Tegelikkus on see, et naine kes soovib ekstreemselt lihaselist vormi, peab selleks tegema täiskohaga tööd (jah täiskohaga tööd!). See tähendab, et sellise tulemuse saavutamiseks on vajalik mitmete aastate pikkune regulaarne treening ja igapäevane kalorite lugemine/range toitumise jälgimine. Enim tööd nõuab enda elustiili muutmine, et üldse suudetaks sellise tulemuse nimel järjepidevalt pingutada. 

Naised, kes soovivad hoida enda ilusat naiselikku vormi või saada natuke rohkem trimmi, ei pea sellise müüdi ees pead norgu laskma. 2-4x nädalas treenimine ja tervislikum toitumine (loe toitumisest lähemalt siit) ei muuda mitte kedagi suureks ja lihaseliseks. Regulaarne treening ja tervislikumad toitumisharjumused on kasulikud absoluutselt igale inimesele. Treenimine muudab meie keha ja vaimu tugevamaks, ilusamaks ja tervislikumaks. Lisaks aitab see ka kaasa ainevahetuse paremale toimimisele.

              Müüt nr 2: Selleks, et kaotada kaalu peab tegema väga palju cardiot


Tegelikkus: Jõutreening on kaalulangetamiseks tõhusam kui kardiotreening. Jõutreening on suurepärane võimalus rasva kaotamiseks. On tõestatud, et tugev jõutreening toob kaasa suure hapnikutarbimise nii tundide kui päevade jooksul pärast treeningut. Kui teie keha kasutab rohkem hapnikku, nõuab see suuremat kaloraaži ja see suurendab teie ainevahetuse kiirust, mis tähendab rohkem põletatud kaloreid, mis toob omakorda kaasa suurema rasvakadu. 

 


Ei tohiks mainimata jätta, et cardio võib teie kaalulangetamise eesmärke ikkagi toetada. Cardiol on endiselt oma roll ja kui teile meeldib sellisel viisil treenida, peaksite seda jätkama. Kardiovaskulaarsed treeningud on suurepärane viis keha lihaste tööle panemiseks, rääkimata sellest, et teie südame-veresoonkonna tase paraneb, samuti paraneb teie lihasjõudlus.


Müüt nr 3: Enne cardiot ei tohiks süüa

Tegelikkus: Enne igat treeningut võib süüa, aga tuleb läbi mõelda, et mida süüa. Mõistlikus koguses snäkk või väike eine on täiesti okei! Ideaalses plaanis võiks snäkkimine olla sellises ajavahemikus, et saaksite enne treenimist 60-90 minutit toitu seedida. Tuleb meeles pidada, et söök on kütus ja ei saa eeldada, et  auto töötab tipptasemel, kui teie bensiinipaak on nullis. On oluline pakkuda oma kehale vajalikke toitaineid, et treenida, taastuda ja lihtsalt oma enesetunnet parandada ja säilitada. 
Müüt nr 4: Treeningmasinad on paremad kui vabaraskused 

 

Tegelikkus: Enamik treeningmasinaid on konstrueeritud meeste keha silmas pidades. See tähendab, et naistel võib olla õige asendi leidmine keerulisem. Samuti eeldab masinate kasutamine istuvat asendit, seega on üldiselt treeningmasin mõeldud konkreetse lihasgrupi treenimiseks. Selle asemel, et kasutada jõu treenimiseks masinaid, proovige hoopis katsetada vabaraskustega, vastupanu ribadega ja kehakaalu harjutustega. Nii saate enda treeningutega tagada mitmekülgsuse ja põnevuse.Müüt nr 5: Treenides kindlat piirkonda, põleb sealt rasv kiiremini


Tegelikkus: Kahjuks peame teid kurvastama, aga ka antud müüt ei vasta mitte mingil juhul tõele. Selleks, et kaotada kehakaalu rasva arvelt, peab kulutama rohkem kaloreid kui tarbima, ehk tuleb saavutada kaloridefitsiit. Kaloridefitsiit on parim ja ainus viis rasva vähendamiseks ja kaalu langetamiseks. 

Seega võib eeldada, et 100 kõhulihaste harjutust päevas ei loo meile sixpacki. Treeningu ajal kulutab keha kaloreid võrdselt, ehk kui võtate kaalust alla siis võib eeldada, et rasva kaob võrdselt nii kõhu pealt kui ka reitelt. Keskenduge teadlikule toitumisele ning treeningule kui ühtsele tervikule.
Müüt nr 6: Peale lihastrenni peaks lihased valutama
 


Lihasvalu on lahutamatu osa treenimisest ja füüsilisest arengust. Enamik inimesi on kogenud lihasvalu kas algajana treenides, naastes trenni või pärast intensiivset treening seanssi. See on lihaste loomulik reaktsioon, mis on tingitud lihaskiudude väikestest rebenditest pärast treeningut. Tavaliselt tabab lihasvalu kõige raskemini umbes 24–48 tundi pärast treeningut. 

Tegelikkus: Ka see müüt ei vasta tõele. Lihasvalu puudumine ei tähenda, et tegemist ei olnud hea treeninguga. Treeningu tõhususe mõõtmiseks ei tohiks kasutada valulikkust või selle puudumist. Kui treenite regulaarselt muutub keha võimekamaks ja hea treeningrutiiniga väheneb ka lihasvalude tekkimise võimalus. Lihtsmalt öeldes harjub keha füüsilise koormusega ära.

 


Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks saab öelda, et igas vanuses ja soos inimene võib täiesti muretult tegeleda jõutreeningutega. Koos treenimisega peaks kindlasti suurt rõhku panema ka toitumisele. Toitumise kohta loe lähemalt siit ja siit.
Lihased.ee tiim soovib kõikidele mõnusat treenimist ja tugevat tervist. 

Jäta Kommentaar