Veganlus

0 Toitumine,

Maailmas on järjest kasvavaks probleemiks ülekaalulisus. Rämpstoidu tööstuse kiire arenguga on päevakorda tõusnud ka ülekaalulisuse vastandteemad – treening ja tervislik toitumine. Mis oleks tervislikum, kui värvilised juur-ja puuviljad?!
2015. aasta on paljudele uus algus, kus nad puhta lehe lainel hakkavad veganiks. Kes on vegan? Miks seda järgida? Kas veganlus võiks sobida ka sportlastele?

 

Vegan on täistaimetoitlane ehk inimene, kes ei söö liha-, muna- ja piimatooteid ega tarbi ka loomseid saadusi nagu želatiin (toodetakse põhiliselt loomakontidest,-kamarast) ja mesi (mesilased toodavad mett iseendale, tootmine toimub mesilase enda organismis1). Lisaks välditakse enamasti ka loomset päritolu tooteid nagu nahka, karusnahka, siidi, villa, mesilasvaha ning ei kasutata ka loomseid aineid sisaldavaid kodukeemiat või kosmeetikat.

Veganiks hakkamisel võib olla mitmeid erinevaid põhjuseid.
Mõned inimesed hakkavad veganiks sellepärast, et tunnevad loomadele kaasa – lihatööstuses olevate loomade eluolu pole just kiita. Tuhandeid loomi kasvatatakse kitsastes tingimustes, kus neid nuumatakse kasvuhormoonide abil ebanormaalselt suureks, nende liikumisvõimalused on äärmiselt piiratud ning nende õnnetu elu lõpeb varakult surmaga.
Teised valivad veganluse selle tervistavate mõjude poolest – mõnede uuringute kohaselt aitab veganlus vähendada südame-veresoonkonna haigustesse langemise riski. Lisaks on veganitel leitud madalam kolesteroolitase, vererõhk ja kehamassiindeks2.
Mõned inimesed tunnevad muret keskkonna pärast – loomakasvatusega kaasneb palju ressursside kasutamist, keskkonnareostust ning kasvuhoonegaase. Teistele aga lihtsalt ei maitsegi liha. Põhjuseid on sama palju kui on inimesi.

Veganite toidulaud võib tavainimesele tunduda üsna igav, ju nad söövad nagu närilised – ainult kapsalehti ja pähkleid. Tegelikult on veganite menüü väga mitmekesine: teraviljatooted (nt leib, tatar, müsli jms), kaunviljad (erinevad oad, läätsed, herned), köögiviljad, puuviljad, seemned (päevalille-, kanepi-, chia-, kõrvitsa- jne), mandlid ja pähklid, marjad ning seened. Lisaks süüakse taimedest ja muust mitteloomsest valmistatud pool-ja valmistooteid nagu tofu, taimsed pasteedid, sojatooted.

Vegan toiduainetest saab valmistada palju erinevaid toite – nii soolaseid kui ka magusaid. Veganitel on palju ka „tavatoite“ matkivaid üllitisi nagu vegan juust, vorstid, erinevad tuntud koogid jpm. Sellegipoolest on paljud arvamusel, et veganitel pole mõtet taasleiutada „vanu häid“ toidukombinatsioone, sest tuttavate maitsete saamiseks tuleb kasutada liialt erinevaid taimseid valmistooteid, sojatooteid või ka lihtsuhkrurikkaid dattleid, kaloririkkaid pähkleid. Üleküllus ühest toiduainest on kehale kahjulik iga toitumisstiili puhul. ...jätkub

 

Viited:
1 http://vegan.ee/kkk/kas-veganid-soovad-mett/
2 http://www.vrg.org/nutrition/2009_ADA_position_paper.pdf

Allikad:
http://vegan.ee/

Märksõnad: vegan

Jäta Kommentaar