Mis on pre-workout?

Posted by Anette S 0

 

Mis on pre-workout?

 

 

Pre-workout ehk "treeningueelne" viitab toidulisanditele, mille eesmärk on pakkuda kehale kõike mida vajate enne korralikku treeningut, et parandada enda tulemusi ja hoida energia laes terve treeningu vältel. Pre-workoutid on erinevates vormides, olgu selleks individuaalne toidulisand, mis just teile rohkem energiat annab või hoopis segu, mis ühendab mitut erinevat toidulisandit.

 

 

Pre-workout toidulisandid sisaldavad üldiselt järgmisi komponente:

 

  • Bcaa-d ehk hargnenud ahelaga aminohapped, mis toimivad kui valgu "ehitusplokid". Nende hulka kuulub kolm üheksast asendamatust aminohappest: leutsiin, isoleutsiin ja valiin. Bcaa-d aitavad kehal valku metaboliseerida ja toetavad lihaste säilimist koos taastumisega. Bcaa kohta loe blogi siit.

 

  • Beeta-alaniin, mis aitab kehal kauem pingutada, suurendab vastupidavust ja võimaldab treenida suurema intensiivsusega. Puhtal kujul beeta-alaniini leiad siit.

 

  • Kofeiin, mis pole üldiselt keha jaoks midagi uut. Eriti kui juua kohvi näiteks igal hommikul või isegi päeval tööd tehes. Kofeiin annab mõnusa vaimse ja füüsilise tõuke , mis suurendab keskendumisevõimet ja energiataset.

 

  • Kreatiin, mis varustab meid energiavarudega. Sageli arvatakse et kreatiin aitab ehitada lihaseid. See vastab tõele vaid osaliselt, sest tegelikult annab kreatiin energiat mis annab meie kehale võimaluse teha ekstra pingutusi, näiteks jõusaalis käies oleme siis suutelised tegema rohkem korduseid. Tänu kreatiinile koguneb meie kehasse rohkem vett, mille tulemuseks on suurem "pump" ja parem treening. Meie e-poes müüdava kreatiini leiad siit.

 

 

Kuidas pre-workout toidulisand töötab?

 

Pre-workout toidulisandid on kombineeritud ja valmistatud nõnda, et anda enda sporditegevusele seaduslik, turvaline ning testitud tõuge. Põhimõtteliselt on tegemist stimulantidega, mis on suunatud adrenaliini vabastamiseks koos adenosiini retseptorite pärssimisega.

 

Erinevat sorti pre-workout toidulisandid?

 

Kõik-ühes pre-workout toidulisandid

 

Need on eelnimetataud segud, mis ühendavad võimalikult palju energiat ja erksust pakkuvaid toidulisandeid. Nende hulka kuuluvad erinevad müügil olevad tooted, näiteks energia ja pre-workout segud. Tegemist on hea valikuga, kui soovite ühest tootest saada kõike treeningu läbi viimiseks.

 

Selle toote puuduseks võib olla see, kui teate, et teile ei sobi mõningad kõik-ühes toodete koostisosad. Näiteks väldite kofeiini tarbimist või kasutate eraldi BCAA toidulisandit. Kui, aga otsite millega alustada siis on kõik-ühes pre-workout hea algus.

 

Stimulantide vabad pre-workoutid

 

On tavaline, et leidub nii harrastajaid kui ka sportlasi, kes soovivad "pumpa" ja paremat vormi, kuid mitte stimulante – näiteks ei soovita kofeiini. Sellisel juhul on saadaval pre-workoutid mis ei sisalda kofeiini ja teevad töö ikkagi ära.

 

Termogeensed treeningu eelsed rasva põletajad

 

Termogeensed treeningu eelsed (pre-workoutid) rasva põletajad on loodud kehakaalu alandamise hõlbustamiseks. Teisisõnu nad kaotavad rasva, ehk aitavad suurendada treeningu ajal kulutavate kalorite arvu.

 

 

Pre-workoutid ja stabiilne cardio 

 

Paljud pre-workoutid on loodud selle, et läbi viia kõrge intensiivsusega treeninguid. Seetõttu ei ole need nii tõhusad stabiilset cardiot tehes kui näiteks HIIT treeningu ajal (sellest loe rohkem järgmises alapeatükis).

 

Ehkki pre-workoutid on loodud kõrge intensiivsusega treeningute tarbeks on neist ikkagi ka muud kasu. Näiteks tehes stabiilset cardiot (pikka aega kestev, ühtlane rütm) aitab pre-workout hoida ühtlasemat südame tööd. Lisaks aitab see ka kauem vastu pidada ja muudab erksamaks. Kui olete rasva põletamise tarbeks otsustanud tehagi stabiilset cardiot siis leidub selleks septsiaalseid pre-workoute mis hõlbustavad teie tööd.

 

 

Pre-workoutid ja HIIT

 

HIIT cardio all peetakse silmas kõrge intensiivsusega intervall treeninguid. Ning sellised treeningud on täpselt need, mille jaoks pre-workoutid loodud on. Pre-workoutid varustavad energia ja stimulantidega, et tagada kehale plahvatuslikkus ja tugevus. 

 

On tõestatud, et kofeiini, kreatiini ja aminohapete tarbimine parandab HIIT treeningute ajal maksimaalset hapniku tarbimist, jooksu kiirust, jõudu ning põletab effektiivsemalt keharasva.

 

 

 Mida mäletada

 

Pre-workoutid on mõeldud sportliku jõudluse ja tulemuste parandamiseks. Andes meile energiat ja vastupidavust. Iga inimese jaoks leidub talle sobiv pre-workout mis muudab treeningud paremaks ja effektiivsemaks. 

 

Ärge laske end heidutada reklaamidest, kus pre-workoute soovitatakse ainult sportlastele. Neid toidulisandeid võivad kasutada kõik kes tegelevad treeningutega ning soovivad lisa tagant lüket. Mõningatel päevadel võib juhtuda, et laiskus võtab keha üle või vaimselt ei ole tahet trenni minna. Sellistel päevadel on pre-workout suureks abiks. 

 

 

Meie e-poes pakutava pre-workouti leiad siit.

 

Proovige järgi ja küsimuste korral võib alati lihased.ee meeskonnale kirjutada :)

 

Jäta Kommentaar